W okresie Świąt Bożego Narodzenia u niektórych pacjentów alergicznych dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Choć jest to zaskakujące, nasilenie stanów alergicznych może być związane z obecnością choinki w domu. Objawy najczęściej rozwijają się w ciągu 24 godzin, jednak mogą wystąpić również i później. „Zespół świątecznego drzewka” manifestuje się często klasycznymi objawami alergii ze strony układu oddechowego (nieżytowego zapalenia lub astmy), alergicznego zapalenia spojówek czy jako wysypki skórne; zdaża się również zapalenie płuc lub oskrzeli.
Objawy rozpoznawane jako „zespół świątecznego drzewka” spowodowane są reakcją na pleśnie, które kolonizują naturalne drzewko w lesie, a po przyniesieniu do domu nadmiernie rozwijają się w ciepłym pomieszczeniu. Ponadto także sztuczne choinki mogą przysparzać problemów alergikom, gdyż gromadzą dużą ilość kurzu i również mogą być siedliskiem pleśni. Dotyczy to zwłaszcza sztucznych choinek przechowywanych przez cały rok na strychach lub w piwnicach - wniesienie ich do domu może pogorszyć stan zdrowia alergika.
Badania prowadzone w 1970 roku wykazały, że na korze choinek można znaleźć pyłki traw i drzew. Te właśnie pyłki, a także żywice znajdujące się w pniach i gałęziach wskazywano jako prawdopodobną przyczynę objawów. Najnowsze badania, przeprowadzone na Upstate New York University, sugerują jednak, że najprawdopodobniej to pleśnie są czynnikiem patogennym. Naukowcy obliczyli, że dwutygodniowa obecność choinki w mieszkaniu powoduje ponad 6-ciokrotne zwiąkszenie stężenia sporów pleśni w powietrzu. Dalsze badania wykazały obecność 53 różnych gatunków pleśni, z czego najczęściej występowały te należące do rodzajów: Aspergillus, Penicillium, Cladosporium i Alternaria; pleśnie te są częstą przyczyną uczuleń u alergików.
Źródło: http://www.pokonacalergie.org/zespol-swiatecznego-drzewka-christmas-tree-allergy/1978/
choinkihurtowo.pl
Jan Szneider
Jan Szneider